سوالات شما

برخی از پزشکان عقیده دارند که همه دستگاههای دیجیتالی نتایج غیر دقیق ارائه می دهند و فقط پزشکان و پرستاران باتجربه قادر به اندازه گیری دقیق هستند. دقت دستگاههای اندازه گیری فشار خون مایکرولایف چقدر است؟

 

 

دستگاه اندازه گیری فشار خون مایکرولایف اندازه گیری را به روش اوسیلومتری انجام می دهد. این روش حدود سی سال است که همه روزه در بیمارستانهای سراسر جهان برای اندازه گیری بسیار دقیق فشار خون استفاده میشود. بدین صورت که میزان دقیق فشارخون به وسیله تحلیل نوسانات فشارخون که قابل اندازه گیری در طول تخلیه فشار بازوبند است اندازه گیری می شود.

مایکرولایف در تحلیل علائم بدن انسان و اندازه گیری بسیاردقیق فشار خون چندین سال سابقه دارد. دقت بسیار زیاد مایکرولایف با آزمایشات کلینیکی انجام شده توسط مراکز پزشکی استاندارد تأیید شده است.

 از دلایل ارائه نتایج دقیق در دستگاههای الکترونیکی مایکرولایف قابل استفاده بودن این دستگاهها در منزل تحت شرایط آرام و ساکت است، با توجه به اینکه شرایط آرام محیط اطراف به میزان زیاد در دقت بالای نتایج         اندازه گیری تأثیرگذار می باشد.  

 بسیاری از پزشکان و پرستاران اندازه گیری فشارخون به وسیله گوشی پزشکی (استتوسکوپ) را به دلیل قابلیت شنیدن علائم و بدست آوردن اطلاعات دقیقتر از شرایط جسمانی بیمار ترجیح می دهند. دستگاههای الکترونیکی در مقایسه با سایر دستگاههای سنجش فشارخون موجب از بین رفتن بسیاری از ابهامات پزشک در هنگام تشخیص میزان فشارخون میشود.

در هنگام اندازه گیری فشارخون توسط پزشک نتیجه اندازه گیری تحت تأثیر هیجانات شخصی بیمار قرار میگیرد، چرا که بیمار در طول اندازه گیری از آرامشی که در منزل دارد برخوردار نمی باشد.

از نقطه نظر پزشکی ثابت شده است که در هنگام اندازه گیری فشار خون توسط پزشک تخلیه آرام هوای درون بازوبند با سرعت 2-3 میلیمتر جیوه در ثانیه برای بدست آوردن نتایج دقیق ضروری است. اما اغلب پزشکان یا پرستاران تخلیه هوا را با سرعت بیشتری انجام می دهند که موجب بدست آمدن نتایج نادرست می شود. براساس آمار بدست آمده نتیجه گیری می شود که متخصصین بزرگ جهان اندازه گیری فشار خون توسط دستگاههای الکترونیکی در محیط آرام منزل را به اندازه گیریهای متعدد در محل کار خود ترجیح می دهند.

به دلیل سهولت استفاده از دستگاههای الکترونیکی، افراد اندازه گیری فشار خون خود را چندین بار در طول روز انجام میدهند. بدست آوردن نتایج متفاوت طی اندازه گیریهای مختلف کاملاً طبیعی است. حتی اگر یک پزشک نیز فشار خون شما را سه یا چهار بار اندازه گیری کند به نتایج متفاوتی دست خواهد یافت.

—————

پس از هر بار اندازه گیری توسط دستگاه مایکرولایف به نتایج مختلفی دست می یابم در صورتیکه انتظار دارم نتایج یکسان باشد. آیا دستگاه معیوب است؟

 

به دلایل طبیعی فیزیولوژیکی، فشارخون از پارامترهای معمول بدن محسوب نمی شود، چرا که در یک مدت کوتاه ممکن است به میزان 30 میلیمتر جیوه در آن تغییر حاصل شود. بنابراین نتایج فشار خون شما می تواند طی اندازه گیریهای متعدد متفاوت باشد. درحقیقت بدست آوردن نتایج یکسان در اندازه گیریهای مختلف به آسانی حاصل نمی شود و بدست آمدن نتایج متفاوت در اندازه گیریهای مختلف به دلیل عدم ثبات شرایط فیزیولوژیکی و همچنین دخالت عوامل جانبی (صحبت کردن، صدا، حرکت و غیره) غیر طبیعی محسوب نمیشود.

بنابراین میانگین نتایج متفاوت حاصل از اندازه گیری در چند روز متوالی تحت شرایط زمانی و مکانی یکسان، میزان فشار خون شما محسوب می شود. به عنوان مثال اگر فشار خون خود را یکساعت بعد از صرف شام در سه روز متوالی اندازه گیری کنید به نتایج یکسان دست نمی یابید. بنابراین میانگین نتایج این سه اندازه گیری میزان فشار خون شما را نشان می دهد.

 

—————

می دانم که فشار خون در طول روز تغییر می کند و احتمال دستیابی به نتایج مختلف وجود دارد. اما چگونه میتوان بالا بودن فشار خون را تشخیص داد؟

میانگین نتایج متفاوت حاصل از اندازه گیری در چند روز متوالی تحت شرایط زمانی و مکانی یکسان، میزان فشار خون شما محسوب می شود. به عنوان مثال اگر فشار خون خود را یکساعت بعد از صرف شام در سه روز متوالی اندازه گیری کنید به نتایج یکسان دست نمی یابید. میانگین این سه اندازه گیری میزان فشار خون شما را نشان می دهد.

—————


Contact

شرکت تجهیزات پزشکی طب گستران

ایران -تهران - خیابان شهید آیت - خیابان شهید ثانی غربی - خیابان افشاری پلاک34 طبقه3

02177264090
02177823884
02177693242